Non-Scholastic Achievements

Achievers 2015-16

The following students have represented our school and done us proud by winning prizes in various competitions . The details are as follows:

Sl no. Name Class Event Prize
1. Ruchita Shastry
Dhanya Rao
Vibha Bhat
Akhila Balaji
Deepika Vijay
Meghana
X
X
X
X
X
X
KISA Regional Inter School dance competition First
2. Meena Sanjay
Anagha Nagarajan
Meena Raghu
Shraddha Vasisht
Hamsashri
Sinchana Kumbale
Kshama Girish
Samarthana
IX
IX
IX
IX
IX
VIII
VIII
VIII
Theme Dance – St Paul’s fest First
3. Meghana
Simoni
VIII
VIII
Hobitute India Art competition First
First
4. Aashi D Parekh
Devika Harikrishnan
IX
IX
Presentation on Forensic Science at PES University First
First
5. Aashi D Parekh
Devika Harikrishnan
IX
IX
Identify the scientist Contest at Vishveshvarayya Museum First
First
6. Medha Koppam VIII Seminar – My Favourite Inventor at Vishveshvarayya Museum First
7. Mohit Hulse
Ojas Singh
VI
VI
The Hindu Young Quiz at Chowdaiah Memorial(Juniors) First
8. Prajwal v
Varun J
IX
IX
The Hindu Young Quiz at Chowdaiah Memorial(Seniors)  
9. Mohit Hulse
Ojas Singh
Aravind Annamalai
VI
VI
VI
Practical Science Quiz Second Place

Outstanding performers (Sports) 2015-16

We are proud to announce that the following students of our school have been representatives at the International ,National and State levels in various sports activities. We wish them the very best!

Sl no.NameClassEventLevel
1Dhanush BharadwajVIChessInternational
2Chinmay VenkateshVIIIBadmintonNational
3Vishwas VIXTable TennisNational
4Rohan JamadagniXTable TennisNational
5Kaustubh KulkarniXTable TennisNational
6Anagha NagarajIXBasket ballNational
7Sajusha AshokIXAthleticsNational
8Deeksha RajuIXAthleticsNational
9Keerthi GXVolleyballState
10Ruchitha ShastryXVolleyballState
11Rachita SVIIIVolleyballState
12Aadya C sharmaVIIIVolleyballState
13NidhishreeVIIIVolleyballState
14Neha NVIIIVolleyballState
15BimbhashreeVIIIVoleyballState
16AkhilaVIIIVolleyballState
17RoshiniVIIIVolleyballState
18PragathiVIIIVolleyballState